Přihlásit se

Rybník se jmenuje po Zemanovi

Doporučený Rybník se jmenuje po Zemanovi

Nový název získal malebný rybníček, který se nachází za obcí Trpišov na pravé straně od silnice směrem na Šiškovice. Zastupitelé se na názvu shodli, protože se jedná o vzpomínku na místního rodáka Františka Zemana, který měl k místu osobitý vztah.   

Byla to legendární postava, která obývala starou hájenku (dnes již zbořenou) nedaleko rybníka až do roku 1975. V této době byl pan Zeman deportován do psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě.

Františka Zemana vnímalo mnoho lidí nejen jako symbol podivnosti, ale také jako symbol svobody. Někoho, kdo se nenechal spoutat organizovaným socialismem a nastupující normalizací. Byl to ryze přírodní tvor dokonale sžitý s lesem, který znal jako nikdo jiný.

Mezi lidmi o něm vždy kolovalo mnoho historek. V rozpadající se chalupě měl telátko na půdě, protože tam byl dostatek sena. Když z telátka vyrostla kráva, ztěžkla a propadla se stropem do světnice. Nebo se tradovalo, že měl výborně vycvičeného kozla a jednou, když ho s nožem v ruce „navštívil“ zloděj, aby si odnesl vzácný herbář, Zeman zapískal, kozel vyrazil, zloděje pochroumal a zahnal daleko od chalupy.

Zeman se holil hořící svíčkou, angínu řešil vyškrabáváním krku ostrým nožem a říkalo se, že má snad zakopaný poklad.

Určitě je mnoho z vás, kteří si na něho vzpomenete.  Takhle si ho pamatuje Petr Kolek: „Než byla jeho chalupa srovnána se zemí, několikrát jsme ho s kamarády navštívili, případně ho se zájmem i respektem zpovzdálí pozorovali. Osobně jsem viděl, že jeho slepice nepřebývaly v kurníku, ale v koruně košatého stromu. Pamatuji si jej také z autobusu, utkvělo mi v hlavě „bezdomovecké oblečení a kozlí puch, v kontrastu pak s prsteny na rukou či oranžové froté ponožky. Také si vzpomínám na rozhovor s mým otcem během kampaně v cukrovaru, kde F. Zeman pracoval na brigádě, byl dost spořivý. Rád si povídal, byl přátelský.

Závěr života měl smutný. Z Brodu ho šoupli na Švýcárnu - hlídal ve stájích v hřebčíně. Ke konci jsem ho vídal šourat se smutně po Slatiňanech, kde nahlížel do popelnic. Byl smutný, vzali mu jeho lesní království.“

Jak si pana Zemana pamatujete vy? Máte nějaké historky, o které byste se chtěli podělit s ostatními čtenáři? Napište nám, rádi to zveřejníme.

Naposledy změněnoúterý, 26 březen 2019 15:07
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px