Přihlásit se

Dokončeme myšlenku architekta Schmoranze

Dokončeme myšlenku architekta Schmoranze
Možná bychom si měli nejprve klást otázku, z jakého materiálu by brána vůbec měla být. Proč jít cestou kamennou a nikoli betonovou nebo cihelnou? Když se dnes podíváme po okolí, zaujme vnímavého člověka jakýsi novotvar, který nahrazuje kamenné zdi, dřevěné či kovové oplocení. Z betonových prefabrikátů vznikají hradby kolem domů. Chápu, že se mnoho lidí snaží uchránit svůj intimní prostor za touto hradbou, ale otázka je, zda je k této ochraně využit ten správný prostředek? Betonový prefabrikát, který si hraje na pískovcové a opukové skládané zdivo. Beton jako levný a tvárný materiál může imitovat cokoliv.
Ale neměla by být brána na hřbitov něčím víc, než jen imitací? Když se podíváme na zeď hřbitova, pak je jedna její část kamenná, a to ta starší, novější je z cihel. Využít tedy kámen nebo cihly by připadalo v úvahu. Ale vstupní portál do světa zemřelých z cihelného zdiva v místě s tak silnou kamenickou tradicí? Historicky využívaným materiálem je ve zdejším kraji pískovec. Pískovec vytěžený ve Škrovádu by byl zřejmě nejlepším řešením, ale obnova těžby v tamních lomech je asi utopická myšlenka. Využít tedy jiný typ pískovce je věc možná a z historického kontextu nejméně zavádějící.
 
Když bychom měli jasný materiál, potřebujeme tvar. Proč nevyužít to, co bylo již plánováno? Dokončit tak myšlenku největšího ze zdejších obyvatel. Architekt František Schmoranz patřil mezi elitu své doby v oboru architektury, díky němu dodnes existuje mnoho vystavěných domů, opravených či nových chrámů a také hřbitovních bran. Osobně vnímám využití Schmoranzova návrhu z roku 1884 jako jistý závazek k tomtuto velkému člověku i místu. Symbolické není jen to, že sám architekt je na hřbitově pochován, ale také fakt, že ulice, do které by brána směřovala, je pojmenována Schmoranzova. A křesťanskou symbolikou je naplněn i architektův návrh odkazující k Trojjedinému Bohu. Jak by taková brána vypadala, je možné zjistit na vlastní oči. Stačí zajet do Chrudimi na hřbitov v Novoměstské ulici, kde je brána od stejného autora. Není potřeba se dlouze dívat na více či méně povedené zákresy a vizualizace, zde máme možnost si bránu prohlédnout zcela reálně. Někdo by mohl také namítnout, že brána se na místo nevejde. Protože nebyla brána realizována hned v počátku, došlo k částečnému využití plochy "před branou" pro hrobová místa. Stačí však drobná modifikace a brána se do daného prostoru vejde.
Mnozí se také zcela jistě pozastaví nad cenou za výstavbu takového díla. Uvědomit si však musíme fakt, že nejde o práci z prefabrikátů. Jde o práci s přidanou hodnotou lidského umu a řemesla. Práci vytvořenou nikoli skládáním puzzle nebo vylitím do formy, ale precizní kamenický kumšt. Výstavba brány na hřbitov je věcí veřejnou a soukromou zároveň. Velká část obyvatel nalézá na hřbitově nejen své předky, ale především vzpomínky. Pietní místo si zaslouží více než nejnižší cenu.
 
O podobě brány by však měli rozhodnout sami obyvatelé Slatiňan. Vybrat buď z nabízených variant a nebo variantu zcela jinou. Brána nebyla realizována 135 let, několik měsíců navíc už bychom zvládli.
Naposledy změněnopondělí, 08 duben 2019 06:19
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px