Logo
Vytisknout tuto stránku

Má na "svědomí" vánoční jarmark

Má na "svědomí" vánoční jarmark

Blíží se slatiňanský vánoční jarmark, který se od roku 2011 koná v prostředí  zámku a přilehlého okolí.

Letos se koná v sobotu 14. prosince od 10 do 17 hodin . Program naleznete pod článkem.  

Pořadatelská  práce a uskutečnění jarmarku  je zásluhou hlavně Renaty Maryškové a její kolegyně Ireny Peterové. Obě jsou pracovnice knihovny a infocentra Slatiňany.

První slatiňanský vánoční jarmark se konal v roce 2006, kdy jsme tento nápad společně s Renatou realizovaly. Já jsem tehdy byla na mateřské dovolené a Renata pracovala v knihovně.

Tenkrát jsme vánoční jarmark realizovaly v jediných možných prostorech a to ve Společenském domě. Akci zahájily zpěvem děti z mísní ZUŠky.  Vánoční jarmark jsme od té doby pořádaly každoročně. 

Situace se změnila, jakmile do funkce kastelána zámku nastoupil Ing. Jaroslav Bušta. Díky stejné představě na pořádání této adventní akce a vstřícnému přístupu kastelána se podařilo domluvit to nejkrásnější možné prostředí pro vánoční jarmark….slatiňanský zámek, kam se jarmark po pěti letech přesunul.

Otevřely se nové možnosti, přibyl i kulturní program včetně loutkových pohádek pro děti a rozsvícení vánočního stromečku za zpěvu koled dětí z místní ZUŠ a vánoční jarmark se stal návštěvníky velmi vyhledávanou akcí.

Poslední dva roky se musel program i místo trošku pozměnit s ohledem na uzavření zámku z důvodu jeho rekonstrukce, ale po kolaudaci se zámek do akce opět zapojí. jarmark2

Po dobu „odstávky“ zámku Renata domluvila spolupráci s panem farářem P.ThLic. Boguslawem Partykou, který  byl velmi ochotný a zpřístupnil  pro pořádání koncertů prostor kostela sv. Martina, který má obzvlášť v adventní době neobyčejné kouzlo a dává akci také duchovní rozměr.

Možná vás to překvapí, ale organizace vánočního jarmarku začíná už na jaře. Základem je vymyslet termín, který se nebude, pokud možno, křížit s dalšími zásadními akcemi v okolí (například s tradičním koncertem Formanů, jarmarkem v Chrudimi v muzeu nebo na Veselém Kopci), což bohužel nejde vždy na 100% splnit.

Následně je nezbytné co nejdříve oslovit ty, kteří budou na akci jakkoliv zainteresováni, aby s termínem počítali (zvukař, moderátor, žádost na ČEZ ohledně připojení elektriky, zajistit mobilní WC, uzavření Jiráskovy ulice, zajistit možnost využití kostela na koncerty, nezapomenout na odpad při akci a kam s ním, sehnat stromeček, zajistit ZUŠ, nezbytná je také údržba města a mnoho dalšího a dalšího), a pak již se vymýšlí program. Součástí jarmarku je vždy nějaké vystoupení ,  které má oslovit různé skupiny návštěvníků různých generací.

Samozřejmě se také oslovují trhovci, kterých je již po letech obsáhlý seznam. Je nutné je pozvat a po přihlášení domluvit podmínky účasti.  Renata Maryšková  potvrzuje, že atmosféra je na akci i přes ranní chaos, než se ustaví stánky, bezvadná, a tak se mnoho trhovců hlásí samo a na akci se těší.

První nedočkavci se začínají přihlašovat již během září.  Pro ty, co jezdí pravidelně, platí nepsané pravidlo, že jejich zboží se nebude na jarmarku opakovat. Každý stánek by měl být jedinečným, takže když trdelník, tak jeden, když jmelí, tak jeden stánek atd. Pak je jednak zajištěna opravdu různorodá nabídka, a také je to jistě znát na tržbách jednotlivých prodejců. Samozřejmě pokud prodejci chtějí přijet například s vlastními vánočními dekoracemi, tak nejsou nijak limitováni a naopak je přínosem originalita zboží. Výběrem se pořadatelka snaží omezovat pouze prodejce „pouťových cetek“, ale problémem je, že se zájemce o prodej někdy úplně nepřizná, co vlastně bude nabízet a pod pojmem dekorace si můžeme představit ledacos. Renata vzpomíná, že před nějakým tím rokem paní vyndala na stánku na prodej dětské samopaly a pistolky, takže musela zasáhnout, protože to opravdu není úplně vhodný sortiment na vánoční jarmark.  

Organizace zabere opravdu hodně času, ale základem úspěchu je také pěkné počasí. Renata věří, že letos bude počasí přát, protože organizaci  vánočního jarmarku nijak nepodcenila, vše je pečlivě připraveno a těší se na hojnou účast návštěvníků.  

„Bude to den, kdy zapomeneme na uklízení, vaření i nakupování v supermarketech a nasajeme tu pravou klidnou a příjemnou vánoční atmosféru. Přiznám se, že je jarmark poslední letošní kulturní akcí, kterou v knihovně a infocentru pořádáme, a budeme šťastné, když se vydaří.“ říká závěrem Renata Maryšková.  

A já si dovolím Renatě za nás za všechny za organizaci jarmarku moc poděkovat. Vánoční jarmark ve Slatiňanech navštěvuje čím dál více lidí a má dobrý zvuk. Tak až Renatu na jarmarku potkáte, můžete jí také složit poklonu. Je to totiž fakt dřina.

Hezký adventní čas a v sobotu hurá na jarmark.

vnon jarmark

 

Naposledy změněnočtvrtek, 12 prosinec 2019 20:28
Design © FABER VISUM. All Rights Reserved.