Logo
Vytisknout tuto stránku

Anglický trenér Walter Earl (1846-1924)

Anglický trenér Walter Earl (1846-1924)

Ve službách knížat z Auerspergu se ve Slatiňanech v průběhu téměř dvou staletí vystřídalo mnoho obyvatel Slatiňan a širokého okolí. Často by i čtenáři těchto řádků v rodinné historii někoho takového nalezli. Nezřídka se ale do služeb dostali i lidé z dalekých krajů, kteří své služby knížeti spojili s jeho největší vášní – koňmi. Jedním z nich byla také Walter Earl.

Walter

Walter Earl se narodil v roce 1846 v zapadlé vesničce Morborne nedaleko města Peterborough do početné rodiny zámožného statkáře Johna Earla a jeho manželky Mary rozené Laxton Taverner. Walter Earl od raného dětství zbožňoval koně, dostihy i honitbu. Rodiče si však přáli, aby šel studovat jako jeho starší bratr Francis, který byl veterinárním chirurgem. Patnáctiletý Walter ale vyřešil své existenční dilema útěkem do věhlasného centra britského dostihového sportu Newmarketu, kde nastoupil do učení ve stájích uznávaného trenéra Williama Goodwina, pro kterého za pouhé tři měsíce vyhrál v Cambridge svůj první závod.

V roce 1864 se Walter Earl přestěhoval do Pruska, kde jako žokej zaznamenal okamžitý úspěch několika vítězstvími, a pak následně začal jezdit pro uherského hraběte Josefa Hunyádyho v Rakouské monarchii. Po vypuknutí prusko-rakouské války v roce 1866 odcestoval zpátky do Velké Británie a po svém návratu pracoval jako žokej pro knížete Jana z Liechtensteinu v moravské Lednici. V květnu 1867 během dostihu utrpěl velmi těžký pád z koně Multum in parvo, ale jeho jezdeckou kariéru uzavřelo až vážné zranění při první Velké pardubické steeplechase v roce 1874, když spadl na kamenné zdi s koněm Sergeant Bouncer. Walter Earl se díky velkorysé podpoře zakladatelů Velké pardubické, hraběte Maximiliána Ugarteho a knížete Emila Fürstenberga, posléze usadil v Jesničánkách u Pardubic, kde započal svoji druhou kariéru, jako výtečný trenér dostihových koní.

V září 1875 se ve Vídni oženil s Angličankou Sarah Jane Taverner, se kterou měl dvě dcery. A o dva roky později se s rodinou přestěhoval do Slatiňan, kde trénoval koně Františka Josefa knížete z Auerspergu a jeho blízkých přátel. Na podzim však náhle zemřela jeho manželka na horečku omladnic a Walter tak zůstal načas sám se dvěma malými dětmi. Po profesionální stránce se mu však dařilo, protože kníže Auersperg jako dostihový nadšenec zprostředkoval pro svůj personál ve zdejších stájích a okolí výtečné zázemí pro trénink nejenom závodních, ale i honebních koní, kteří byli po desítky let využíváni věhlasnou Pardubickou parforsní společností.

Na dostihových drahách v různých částech monarchie dosáhl trenér Walter Earl největších úspěchů s koňmi, jako byli Coute que Coute a Turul nebo Almavia, ale do historických análů českého turfu se zapsal zlatým písmem díky vítězství polokrevného tmavého hnědáka Dennise ve Velké pardubické steeplechase v roce 1904. Dennis doběhl do cíle tohoto náročného dostihu jako první pod výtečným vedením Earlova zetě Angličana Thomase Buckenhama. Majitelem vítězného koně byl kníže Karel Kinský z Heřmanova Městce, který jako vůbec první zahraniční jezdec vyhrál ve Velké Británii v roce 1883 Velkou národní steeplechase v Aintree u Liverpoolu.

Denis

Walter Earl se podruhé oženil s Marií Richterovou, která pocházela z Vídně, a spolu měli dalších šest dětí. Nejmladší syn Walter Charles Earl, který se narodil ve Slatiňanech v roce 1890, se rozhodl jít ve šlépějích svého otce a po první světové válce se stal jedním z nejúspěšnějších trenérů ve Velké Británii, kde pracoval pro lorda Derbyho v The Stanley House Stables v Newmarketu.

Populární anglický trenér Walter Earl zemřel náhle na infarkt v roce 1924. Dodnes jej připomíná pamětní kámen nedaleko zámku a jeho portrét ve falešném okně na budově č. p. 45, tzv. Earlovy vily.

Autorkou textu je Kamila Pecher, knihovnice University of Oxford

Doplnil Jaroslav Bušta, kastelán zámku Slatiňany

Obrázky:

 1. Walter Earl – podobizna z alba zaměstnanců knížete Františka Josefa z Auerspergu k jeho 80. narozeninám
 2. Franz Reichmann, 1906, Dostihový kůň Dennis a trenér Walter Earl
 3. Walter Earl na koni na dostihovém závodišti

Archivní zdroje:

 • Northamptonshire, England, Church of England Marriages, 1754-1912
 • 1861 England Census
 • The Great Britain, Select Marriages, 1797-1988
 • 1911 England Census
 • 1939 England and Wales Register
 • Matrika narozených 1863-1885, Farní úřad Slatiňany, diecéze Královéhradecká, okres Chrudim.

Noviny:

 • Sporting Gazette, 1. 11. 1862
 • Neue Freie Presse 15. 5. 1867
 • The Morning Post 29. 9. 1871
 • Sportblatt 5. 12. 1874, 24. 3. 1875, 16. 6. 1877
 • Allgemeine Sport-Zeitung 1902

Knihy:

 • J. Pinfold, K. Pecherová: Velká pardubická a Velká liverpoolská, příběh dvou dostihů, 2010

K. Pecherová: Liverpoolský triumf Karla knížete Kin

Design © FABER VISUM. All Rights Reserved.