Přihlásit se

Potkaly se dvě, přizvaly výtvarnici a je z toho Ty-Já-tr

Potkaly se dvě, přizvaly výtvarnici a je z toho Ty-Já-tr

Iva Ryzová a Petra Čejková se potkaly díky kamarádství svých dcer a jak samy tvrdí, v ten pravý čas.

Iva v sobě několik let nosila touhu vytvořit si vlastní divadelní hru od scénáře až po realizaci. V posledních letech uskutečnila dva menší projekty pro mateřské školy. Byla to Lesní pohádka a Vánoční příběh. Chtěla však zrealizovat nějaký větší projekt, ale vnímala, že na to sama nestačí. Když potkala Petru, ukázalo se, že se jejich tužby dělat divadlo v mnohém shodují. Potom už to šlo ráz na ráz. Ke spolupráci přizvaly slatiňanskou výtvarnici Jarku Hoškovou a společně založily spolek Ty-Já-tr Slatiňany.

Iva Ryzová napsala scénář, o kterém s Petrou Čejkovou dlouze diskutovaly. Divadelní zkoušky se zpočátku odehrávaly u Ivy doma, ale později jim umožnil ředitel ZUŠ Slatiňany pan Petr Šotta zkoušení v prostorách učebny výtvarné výchovy.

Je to realizace snu, kterému předcházelo společné obrovské nasazení nejen tří zakládajících členek, ale také studenta konzervatoře Michala Busty a dalších 12ti herců, což  jsou převážně děti ze spřátelených rodin. Nácviku a scházení s dětmi věnovali mnoho hodin, včetně týdenního prázdninového soustředění. Podpory se jim dostalo od manželů, přátel, ale i mnoha dalších lidí. Investice přesahují částku 100 tis. korun, na kterou již mají z větší části sponzory. Záštitu převzal také vicehejtman Pardubického kraje Ing. Roman Línek.

Iva Ryzová i Petra Čejková se shodují v tom, že když už se člověk kvůli něčemu namáhá, má to mít smysl. Chtějí přinést nejen impulz k zamyšlení hercům i divákům, ale představení je navíc benefiční, výtěžek pomůže tam, kde je to třeba. Nechtějí moralizovat, ale chtějí se dotknout lidských srdcí.  

Veřejná generálka se hraje v neděli 29.9.2019 v 17 hodin v chrudimském divadle K. Pippicha na malé scéně. Představení pro mládež nese název Baťoh plnej štěstí.

Jde o rodinný příběh, do kterého je zakomponováno i téma životních priorit, pomoci chudým. Nechybí vtipné scény, ve kterých exceluje zmiňovaný student herectví Michal Busta. Představení doprovází zpěv i bubnování.

Hra je určena pro 2. stupeň základních škol a během tří dnů (od 30.9.do 2.10.) ji uvidí na malé scéně chrudimského divadla kolem 650 dětí. Představení navštíví také slatiňanská škola.

Klobouk dolů před takto činorodými ženami, které tvrdí, že překážky nejsou překážkami, když se vnímají jako výzvy. Odehranými představeními to neskončí. Rády by pokračovaly, protože vybudované technické zázemí i jejich vlastní nadšení a chuť dětí je vybízejí a motivují k další tvorbě. O témata prý nemají nouzi a rády by svoji tvorbu představily i jinde. 

Držme jim palce a zlomte vaz!

______________________________________________________________________

Řekly nám o sobě:

Jmenuji se Iva Ryzová, jsem ze Slatiňan. Jsem maminkou 4 dětí a v současné době mám svoji práci rozdělenou na několik větví. Sociální - jsem koordinátorkou Rodinných konferencí a uměleckou- hostuji v  Moravském divadle Olomouc, také jsem externí členkou Pražského filharmonického sboru a učitelkou hudby. Srdeční záležitostí je nyní tvorba pro divadelní spolek Ty-Já-tr Slatiňany.

Jmenuji se Petra Čejková, mám 2 děti, pocházím ze Slatiňan. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu v Hradci Králové a 4 roky učila na základní škole. Nyní pracuji v rodinné firmě. Již od dětství mám ráda hudbu, zpěv a tanec. Několik let jsem působila ve folklórním souboru Kohoutek. V současné době většinu svého volného času věnuji divadelnímu spolku Ty-Já-tr Slatiňany.

Naposledy změněnočtvrtek, 26 září 2019 20:35
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px