Přihlásit se

Platit nebo neplatit, ptá se radnice poněkud populisticky

Platit nebo neplatit, ptá se radnice poněkud populisticky

Městský úřad Slatiňany položil občanům na svém oficiálním Facebookovém profilu záludnou otázku:„Platit nebo neplatit?“

Bez ohledu na to, čeho se otázka týká, si troufám odhadnout výsledek takovéto „ankety“.   

Dotazem město doprovodilo odkaz na článek uveřejněný na iDNES, který si můžete přečíst ZDE.

Článek se týká zpoplatnění části zámecké zahrady ve Slatiňanech. Ihned po uveřejnění se rozproudila diskuse občanů. Netuším, jestli všichni diskutující četli onen článek. Některé podezřívám, že prostě jenom odpovídají na otázku a přiklání se tedy k oblíbenému stanovisku: „rozhodně neplatit a nejlépe nikde a za nic“.

Část diskutujících si možná také nepřečetlo, že park zůstane plně průchozí a zcela zdarma se můžete procházet celým parkem až nahoru ke „klapačce“. Zcela bez poplatku budeme moci i nadále na 7 hektarech parku vozit kočárky, sednout si na lavičku, běhat, kochat se stromy, hrát hry, mít rande, nadávat na kastelána nebo poslouchat ptáky, pít víno a relaxovat….

Zároveň hodně diskutujících pochopilo, že nic není zdarma, ocenilo nákladnou rekonstrukci zámku a parku a symbolickou částku na údržbu rádi přispějí.

Jedna z diskutujících si myslí: „Pan kastelán je muž na správném místě, oceňme jeho snahu tu zanechat park a zámek pro další generace. Vzpomeňte si, jak to tam vypadalo před jeho nástupem, kdy park sloužil jako „káliště“ pro psy a dětské hospodářství jako azyl pro bezdomovce. Kdyby to zůstalo při původní údržbě, tak by maminky s kočárky parkem neprošly a cesty by nebyly ani vidět. Všichni slatiňanští občané by se měli chytnout za nos a neřešit hloupých 30 korun.“

dtsk hosp

Zpoplatněná by měla být pouze ta část zahrady, která bude nově oplocená a bude chránit novou výsadbu dřevin, okrasných květin, vodní prvky, dětské hospodářství, voliéry a mnoho dalšího nákladně opraveného, nově vybudovaného. Prostě vše, co stálo obrovské úsilí a nemalou investici a co by mělo zůstat co nejdéle funkční a krásné pro nás pro všechny, a to stojí peníze. Hodně peněz.

V této části zahrady si budeme moci za pěkného počasí zapůjčit v ceně vstupného lehátko, procházet se po upravených cestičkách mezi kvetoucími záhony růží, kvetoucími keři, zamířit k jezírku, usednout do stínu altánu….prostě za 30 Kč nebo roční stokorunovou permanentku užívat nadstandard této části parku.

jezrko2

Otázkou zůstává:

Proč se radnice zabývá něčím a pokládá dotazy na zpoplatnění nebo nezpoplatnění něčeho, co městu nenáleží?

Zámek i přilehlý park je státní a kompetence platby vstupného náleží Národnímu památkovému ústavu. Nejedná se o městský park, zámecká zahrada není v majetku obce. Bylo by pochopitelné, kdyby radnice zasahovala v momentě, kdyby se plánovalo zpoplatnění celého parku bez možnosti volně projít. Ale to rozhodně není tato situace.

Proč radnice zvolila tuto diskutabilní formu otázky na Facebooku a jakou to má pro radní vypovídající hodnotu?

Proč radnice zbytečně víří vášně mezi občany?

Proč radnice neocení náročnou rekonstrukci, která nemá v historii Slatiňan obdoby a není Národnímu památkovému ústavu a správci zámku i třeba jenom morálně nápomocna?  

Proč občané nerozhodují o výši vstupného na Švýcárnu nebo na plovárnu? Ty jsou v majetku města a nezdá se, že by o tom chtěla radnice s občany diskutovat.

Vlastně neexistuje ani jedna situace, kdyby v otázkách zpoplatnění čehokoliv dala radnice občanům prostor se vyjádřit.  

Proč radnice nepokládala otázky platit či neplatit například při zavedení poplatku za užití parkoviště u Městského úřadu? Pokud zvolím nejčastější argumenty diskutujících, tak zde se přece také nikdy neplatilo, mohli zde zdarma parkovat maminky, důchodci, prostě všichni. A najednou je zde z rozhodnutí radnice automat a chce peníze.

Možná by se mohl kastelán na stránkách zámku zeptat lidí, zda by si nepřáli zrušit vybírání poplatku za svoz komunálního odpadu. Sice to není v jeho kompetenci, ale peprná diskuse by se jistě rozpoutala.

Upozorňuji, že toto je nadsázka. Všechny poplatky mají své opodstatnění. Je to pouze ilustrace toho, že se to jeví jako zcela zbytečný a populistický krok radnice ve věci, která se chodu města bezprostředně netýká. Zavedení symbolického vstupného do části parku s možností si koupit celoroční permanentku není pro nikoho limitující a všichni máme možnost volby.

Buď zaplatím a užiju si hezký den, tak jak si ho užívala na svém slatiňanském panství třeba kněžna Vilemína a její rodina. Zároveň mě může hřát pocit, že tak trošku přispěji na nákladnou údržbu neskutečně krásné části zámeckého parku.

Nebo projdu zcela zdarma velkou část zahrady a budu pokračovat třeba na Kočičí hrádek nebo na Monaco, kde utratím ušetřených 30 korun.   

Zpoplatnění vstupu do části parku řešila rada města na své schůzi již 29. dubna letošního roku, kde vyjádřila svůj nesouhlas se zavedením vstupného.

Radní tak rozhodli, i přestože Město Slatiňany na údržbu zámeckého parku nikterak finančně nepřispívá. Všichni víme, kolik problémů přináší sucho a jak se daří nebo spíše nedaří se za stávající klimatické situace starat o dřeviny ve městě.

Proto si asi umíme představit, jak náročné je pečovat o 16 hektarů zámeckého parku s vražednou kombinací sucha, které tak dobře spolupracuje s kůrovcem. Jak dopadne park, když budou chybět peníze na jeho údržbu?  

O stanovisko jsme požádali zastupitele Daniela Vychodila, který říká: „Když jsem se poprvé dozvěděl, že se má zavést vstupné do části obnovovaného zámeckého parku, nebyl jsem u té představy nikterak nadšen. Dospívání jsem prožil zčásti právě v této části parku, kde jsme se s přáteli nejprve pod hlavičkou ochránců přírody a později jako skauti snažili pomáhat tehdejšímu kastelánovi panu J. Havlíčkovi s údržbou „chaloupek“ i parku. Sázeli jsme stromy, pleli cestičky, občas pronásledovali vandaly. Bohužel už tehdy bylo těch případů vandalství docela hodně. Dnes je park za velkých nákladů renovován do původní podoby, ve které existoval v určitém období v minulosti. Zároveň se zde pro návštěvníky rozšiřují možnosti vyžití. Návrh zavést roční permanentky pro placenou část parku považuji za rozumný kompromis, jak přispět na údržbu zámecké zahrady a zároveň nemuset platit při každé návštěvě. Zároveň jako zastupitel podotýkám, že rozhodnutí o placení či neplacení není v kompetenci města. Jedná se o rozhodnutí Národního památkového ústavu.“

Obdobně se k otázce zpoplatnění staví zastupitelka Kamila Picpauerová: „Rozhodně patřím ke skupině těch, kteří se vstupným do části zámecké zahrady souhlasí. Nevidím v tom problém, navíc, každý má možnost zajít do části, která je zdarma. Město by mělo mít zájem na tom, aby park vzkvétal a to bez peněz půjde sotva.“

Návštěvníci prohlídek, které se konaly letos v září v rámci Dnů evropského dědictví, byli zámkem a zahradou okouzleni. Viděli, že již nyní je zámek a park v takovém stavu, že je jisté, že po dokončení to bude naprostá turistická bomba a chlouba Slatiňan.

Buďme pyšní na to, co ve Slatiňanech vzniká a ponechme dokončení a péči o zámek a park v rukou odborníků tedy Národnímu památkovému ústavu. A přejme si, aby radnice v této poněkud zbytečné kauze nezatápěla pod kotlem, ale aby spíše přispěla ke zklidnění situace.

A věřte, že o Slatiňanech bude v souvislosti se zámkem po jeho kolaudaci na jaře 2020 hodně slyšet, což bude jistě ku prospěchu celé obci.

 

Nejčastější otázky a odpovědi k rozsáhlé obnově zámeckého parku a jeho plánovanému zpřístupnění v roce 2020 si přečtěte na webových stránkách zámku.

 

Naposledy změněnopondělí, 07 říjen 2019 15:10
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px